Blog İç Keşfet ! Ye

Ankara’da Sessizlik Arayanlar İçin 8 Kafe

sessiz-kafe-keşfet

1. Balgat’tayız: Coffee Lab

Ankara Coffee Lab

Ankara Coffee Lab

Coffee Lab’ın yeri Balgat’ta, Kızılay’dan Çiğdem Otobüslerine bindiğiniz zaman kapısında inebiliyorsunuz.Etraftaki plaza çalışanları öğle arasında bir süre yoğunluk yaşatsa da genel olarak fazlasıyla sakin bir yer. Zaten o sakinlik sizde direkt “burası tam ders çalışmalık” hissi uyandırıyor. Işıklandırması da insanın gözüne vuracak cinsten değil, işletmecileri de kibar insanlar olduğundan bütün gün kitaplarınızı serip dilediğiniz gibi çalışabilirsiniz. (Hem belki duvardaki kahve isimlerinden oluşan periyodik tablo size ilham da verir? Belki…)
Adres: Ehlibeyt Mh., Ceyhun Atuf Kansu Caddesi No:114, 06520 Çankaya / Ankara

2. Dağ çilekli Türk kahvesi var: Berins Cafe

Ankara Berins Cafe

Ankara Berins Cafe

Bu listeyi hazırlarken Berins Cafe’ye yer vermesem kesinlikle olmazdı. Yeri Koru’da, Çayyolu metrosunun son durağında indikten sonra yaklaşık 8-10 dakika yürüyorsunuz.Koru’nun zaten sakin olan atmosferini burada daha rahat hissediyorsunuz, içerisinin atmosferi de harika. Ben ders çalışmaya gittiğim yerlerde ışıklandırmaya fazlasıyla önem verdiğim için burası beni fazlasıyla tatmin ediyor, en azından uykunuzu getirmeyen dingin bir ışık var. Ayrıca gitmenizin bir nedeni de efsanevi dağ çilekli Türk kahvelerini içmek olmalı, benden söylemesi.
Adres: 2901 Sk. Sarnıç Park Çayyolu (Çayyolu Pazarı Yanı) Çayyolu, Ankara

3. Lattesi tavsiyemiz: Kafes Fırın

Ankara Kafes Fırın

Ankara Kafes Fırın

Kafes Fırın’ı artık bilmeyen yoktur, eskiden Eskişehir yolu üzerindeydiler, sonra Kızılay, Next Level derken epey yayıldılar Ankara’ya. Gayet de güzel oldu.Ders çalışırken neye dikkat ediyorsunuz bilmiyorum ama özellikle dışarıdaysanız birilerinin sizin artık yerinizden kalkmanızı beklemesi kadar korkunç bir şey yoktur herhalde (başına gelen bilir diyelim). Burada unutulmuşluğun doruklarında geziniyorsunuz, bu güzel bir duygu. Tek kötü tarafı öğle arasında biraz fazla yoğun olmaları, bunun nedeni de çıkardıkları yemek servisleri olsa gerek.Sabah erken gitmeniz, hatta mümkünse benim benzerini Ankara’da pek bulamadığım tazelattesiyle güne başlamanız önerilir. (Not: Latte art istemeyi unutmayın, sonrasında kahve ve kitapların fotoğrafı illa ki çekilir…)
Adres: Eskişehir Yolu 5. Km. No:122. Söğütözü 06520 Çankaya, Ankara

4. Tunalı Hilmi’ye yolu düşenlere: Cafe Stockholm

Ankara Cafe Stockholm

Ankara Cafe Stockholm

Ders çalışmak için önce biraz efor sarfetmeniz gerekliyse (neden böyle bir şey yapmak isteyeceğinizi hiç bilmiyorum) Cafe Stockholm size göre. Çünkü yeri Tunalı Hilmi Caddesi’nde, haliyle etrafta hiçbir okul, fakülte vs yok.Ama güzel bir yanı var, sabahları o kadar sakin ve o kadar rahatlatıcı bir yer oluyor ki o caddeye rağmen öyle olması sizi şaşırtabilir. Eğer otururken durmadan bir şeyler içen-gillerdenseniz fiyatları normal ve latte mugları “dev” tabir edebileceğim cinsten.
Adres: Tunalı Hilmi Cad. No:100/3 Kavaklıdere Çankaya, 06700 Ankara

5. Hani benim kruvasanım: Coffee D’clock

Ankara Kahve D'saat

Ankara Kahve D’saat

Hazır Tunalı’ya kadar gelmişken biraz da burada ders çalışsanız fena olmaz, yine fazla bilinmeyen yerlerden biri Cafe D’clock. Açıkçası burayı çok kalabalık bir şekilde gördüğümü hiç hatırlamıyorum, iyi yanı ise Kızılay’la yürüme mesafesinde olması (en azından iyi bir yürüyüşçüyseniz). Genelde önüne bilgisayarını açmış, bir yanında kruvasan bir yanında kahvesi olan tiplerdenseniz burası size göre, en azından öğrenciler arasında duyulmamış olması da artı bir puan.
Adres: Remzi Arık Mahallesi,Tunus Caddesi, No 93/2, Çankaya, Ankara

6. Ankara’nın yeni modası: Arabica Coffee House Türkiye

Ankara Arabica Coffee House

Ankara Arabica Coffee House

Yeni açılmış olmasına rağmen Arabica Coffee House, Ankara’nın “yeni moda” yerlerinden biri; öyle ki yakın çevremde gitmeyen neredeyse hiç kimse kalmadı. Tepe Prime’da bulunuyor, yine Çayyolu metrosuna biniyorsunuz ve Gıda Bakanlığı durağında iniyorsunuz.Sabah ve öğleden sonraları inanılmaz sakin, öğle arasında Tepe Prime çalışanları tarafından geçici bir süre dolduruluyor ama herkes kendi halinde. Arabica’nın güzel tarafı ise iki tane: Öncelikle çalan şarkılar dikkat çekici şekilde harika, diğeri ise çalışanlarının ve sahibinin çok güleryüzlü olması (Ankara gibi bir yerde yaşıyorsanız bu “güleryüzlü” olma durumuna benim gibi fazla takık olabiliyorsunuz).
Adres: Tepe Prime Avenue (Eskişehir Yolu), 06500 Ankara

7. Rahatsız edilmeyeceksiniz, garanti: Keifi

Ankara Keifi

Ankara Keifi

Hazır Eskişehir yolundayken Next Level’a bakmadan geçmeyelim: Keifi aslında bir Çay Evi. Menüsü de ağırlıklı olarak eksantrik isimli çaylardan oluşuyor. Akşam saat 6-7’ye kadar son derece sakin, fakat o saatlerden sonra hemen yan tarafında bulunan sinemaya gelen seyircilerin kalabalığı içeriye doluveriyor.Buranın güzel tarafı dilediğiniz gibi yayılabiliyor olmanız, eğer siz de ders çalışırken kitapları bir oraya bir buraya koyanlardansanız burası size göre. Hiçbir şekilde rahatsız edilmediğiniz gibi, akşam bir saatten sonra çalışanlar daha iyi görebilmeniz için etrafınıza seyyar ışıklar bile koyabiliyor. Ama bir uyarı, çayların isimlerinin büyüsüne kendinizi kaptırıp uyku yapan şeylerden içmeyin, yoksa geniş koltuklarda uyuklamanız işten bile değil.
Adres: Next Level Podyum Kat (Kızılırmak Mah. Dumlupınar Blv. No:3 Söğütözü), Ankara

8. Kendi güzel, bahçesi güzel: Cafe Bi’Kavanoz

Ankara Cafe Bi' Kavanoz

Ankara Cafe Bi’ Kavanoz

Cafe Bi’Kavanoz da yeni açılmış bir yer ve Ümitköy’de, bilenler için Galeria’nın tam arka paralelinde kalıyor. Fotoğrafından da biraz anlayabileceğiniz üzere içerisi kelimenin tam anlamıyla “bembeyaz”. Sizi bilmem ama ben ders çalışırken ferah bir yerde olmaya ihtiyaç duyarım, burası tam benim gibiler için dekore edilmiş.Aynı zamanda yeri ve yeni olması dolayısıyla gayet sakin, bahçesi de son derece güzel, sahibeleri de güleryüzlü hanımlar. Kahvaltı konseptiyle açılmış olduğu için kahvaltıya gidip, sonrasında uzun vakitler kalmanızı öneririm.
Adres: Mutluköy sitesi 1950. Sk No:8 Ümitköy, Ankara