Blog

Meşhur Olmadan Önce Yemek Sektöründe Çalışmış Olan 15 Ünlü İsim

Canan Ergüder: Restoranda garsonluk
Behzat amirimin kalbini çalan Canan Ergüder uzun süre Amerika'da yaşayan, Türkiye'ye dönünce de oyunculuğu seçen bir isim. Amerika'da yaşarken oradaki bir restoranda garson olarak çalışan Canan Ergüder Bıçak Sırtı dizisinde rol almak üzere Türkiye’ye dönmüş. Sonra Erol Avcı onu Bıçak Sırtı'ndan sonra, Binbir Gece'ye geçirmek istediğinde Amerika'ya dönüp garsonluk yapmak ona çok cazip gelmediği için burada kalmış ve o günden bu güne onu dizilerde izlemeye devam ediyoruz.
Canan Ergüder: Restoranda garsonluk
Behzat amirimin kalbini çalan Canan Ergüder uzun süre Amerika'da yaşayan, Türkiye'ye dönünce de oyunculuğu seçen bir isim. Amerika'da yaşarken oradaki bir restoranda garson olarak çalışan Canan Ergüder Bıçak Sırtı dizisinde rol almak üzere Türkiye’ye dönmüş. Sonra Erol Avcı onu Bıçak Sırtı'ndan sonra, Binbir Gece'ye geçirmek istediğinde Amerika'ya dönüp garsonluk yapmak ona çok cazip gelmediği için burada kalmış ve o günden bu güne onu dizilerde izlemeye devam ediyoruz.

Bugünün ne yapsa, ne dese olay olan isimleri, ekranın yıldız yüzleri, hakkında sürekli konuştuğumuz, hayranı olduğumuz ünlüler “meşhur olmadan”, “keşfedilmeden”, “hayallerinin peşinden gitmeden önce” birbirinden farklı, hatta zaman zaman birbirinden alakasız da diyebileceğimiz işlerde çalıştılar, farklı mesleklere emek verdiler.
Öyle ki bu çok çok ünlü isimler zamanında yemek sektörüne de el atmışlar. Kimi garsonluk yapmış, kimi mutfağa girmiş, kimi restoranlarda/kafelerde mesai harcamış.
İbretle izliyoruz.

Brad Pitt: Restoran reklamı yapan tavuk maskotuGünümüzün kuşkusuz en yakışıklı oyuncularından biri olan Brad Pitt, ünlü olmadan önce birçok işte çalışmış. Bundan en ilginci sanırız tavuk kılığında restoran reklamı yapmış olması. Zira El Pollo Loco isimli kızarmış tavuk restoranında kendisi tavuk kostümü giyerek müşterileri restorana çekmeye çalışıyormuş. Vay anasını sayın seyirciler.
Brad Pitt: Restoran reklamı yapan tavuk maskotu


Günümüzün kuşkusuz en yakışıklı oyuncularından biri olan Brad Pitt, ünlü olmadan önce birçok işte çalışmış. Bundan en ilginci sanırız tavuk kılığında restoran reklamı yapmış olması. Zira El Pollo Loco isimli kızarmış tavuk restoranında kendisi tavuk kostümü giyerek müşterileri restorana çekmeye çalışıyormuş. Vay anasını sayın seyirciler.

Gwen Stefani: Dondurmacıda satış elemanı No Doubt'u kurup ergenlik yıllarımızda bizi peşinden sürüklemeden önce Gwen Stefani, Dairy Queen'de dondurma satıyor ve hatta yerleri bile siliyormuş. Şarkıcı "Orada çalışmaya başladığımda oraya ait hissediyordum kendimi, çalışmayı bıraktığımda ise artık orası için uygun değildim" diyor. Sonra gelsin zaten albümler, şöhret ve ödüller.
Gwen Stefani: Dondurmacıda satış elemanı


No Doubt’u kurup ergenlik yıllarımızda bizi peşinden sürüklemeden önce Gwen Stefani, Dairy Queen’de dondurma satıyor ve hatta yerleri bile siliyormuş. Şarkıcı “Orada çalışmaya başladığımda oraya ait hissediyordum kendimi, çalışmayı bıraktığımda ise artık orası için uygun değildim” diyor. Sonra gelsin zaten albümler, şöhret ve ödüller.

Eva Mendes: Hot dog dükkanında garson Ryan Gosling'in kalbini çaldığı için hafif bir kıskançlık duyduğumuz Eva Mendes de ünlenmeden önce çeşitli yerlerde garsonluk yapmış. Bunlardan biri bir hot dog dükkanıyken bir diğeri de İtalyan restoranıymış. Hatta Eva Mendes çalışma izni olmadan 15 yaşında buralarda çalışma hayatına atıldığını söylüyor. Kadın hem şanslı, hem çalışkan.
Eva Mendes: Hot dog dükkanında garson


Ryan Gosling’in kalbini çaldığı için hafif bir kıskançlık duyduğumuz Eva Mendes de ünlenmeden önce çeşitli yerlerde garsonluk yapmış. Bunlardan biri bir hot dog dükkanıyken bir diğeri de İtalyan restoranıymış. Hatta Eva Mendes çalışma izni olmadan 15 yaşında buralarda çalışma hayatına atıldığını söylüyor. Kadın hem şanslı, hem çalışkan.

Engin Benli: Pazarda peynir satıcısı Kanıt dizisinin zeki polisi olarak daha çok tanıdığımız ve sonra Poyraz Karayel ile de daha çok kişi tarafından bilinmeye başlanan Engin Benli de oyunculuğa adım atmadan önce çok farklı işlerde çalışmış. Bunlardan biri de pazarda tezgahta peynir satmış olması. "Pazarda küçük bir yerim vardı. Bazen çok güzel peynir geliyordu, bazen kötü. Elimdeki mal neyse onu satıyordum" diye anlatıyor o günleri oyuncu.
Engin Benli: Pazarda peynir satıcısı


Kanıt dizisinin zeki polisi olarak daha çok tanıdığımız ve sonra Poyraz Karayel ile de daha çok kişi tarafından bilinmeye başlanan Engin Benli de oyunculuğa adım atmadan önce çok farklı işlerde çalışmış. Bunlardan biri de pazarda tezgahta peynir satmış olması. “Pazarda küçük bir yerim vardı. Bazen çok güzel peynir geliyordu, bazen kötü. Elimdeki mal neyse onu satıyordum” diye anlatıyor o günleri oyuncu.

Canan Ergüder: Restoranda garsonluk Behzat amirimin kalbini çalan Canan Ergüder uzun süre Amerika'da yaşayan, Türkiye'ye dönünce de oyunculuğu seçen bir isim. Amerika'da yaşarken oradaki bir restoranda garson olarak çalışan Canan Ergüder Bıçak Sırtı dizisinde rol almak üzere Türkiye’ye dönmüş. Sonra Erol Avcı onu Bıçak Sırtı'ndan sonra, Binbir Gece'ye geçirmek istediğinde Amerika'ya dönüp garsonluk yapmak ona çok cazip gelmediği için burada kalmış ve o günden bu güne onu dizilerde izlemeye devam ediyoruz.
Canan Ergüder: Restoranda garsonluk


Behzat amirimin kalbini çalan Canan Ergüder uzun süre Amerika’da yaşayan, Türkiye’ye dönünce de oyunculuğu seçen bir isim. Amerika’da yaşarken oradaki bir restoranda garson olarak çalışan Canan Ergüder Bıçak Sırtı dizisinde rol almak üzere Türkiye’ye dönmüş. Sonra Erol Avcı onu Bıçak Sırtı’ndan sonra, Binbir Gece’ye geçirmek istediğinde Amerika’ya dönüp garsonluk yapmak ona çok cazip gelmediği için burada kalmış ve o günden bu güne onu dizilerde izlemeye devam ediyoruz.

Bruce Willis: Barmenlik Bruce Willis liseden hemen sonra iş hayatına atılanlardan. Birçok işte çalışmış ama hayatını değiştiren işi barda çalışmak olmuş. Zira bara gelen bir yapımcı onun yeteneğini keşfedip onun bugünün ünlü oyuncularından olmasını sağlamış. Ama Bruce Willis oyunculukta olduğu kadar barmenlikte de oldukça başarılıymış. John Goodman onun için "Amerika'nın en iyi barmeni" derken Willis buna şöyle esprili bir yanıt veriyor: "Evet, iyi bir barmendim sanırım. Çünkü neredeyse içkilerin çoğunu bedava veriyordum." :)
Bruce Willis: Barmenlik


Bruce Willis liseden hemen sonra iş hayatına atılanlardan. Birçok işte çalışmış ama hayatını değiştiren işi barda çalışmak olmuş. Zira bara gelen bir yapımcı onun yeteneğini keşfedip onun bugünün ünlü oyuncularından olmasını sağlamış. Ama Bruce Willis oyunculukta olduğu kadar barmenlikte de oldukça başarılıymış. John Goodman onun için “Amerika’nın en iyi barmeni” derken Willis buna şöyle esprili bir yanıt veriyor: “Evet, iyi bir barmendim sanırım. Çünkü neredeyse içkilerin çoğunu bedava veriyordum.” :)

İbrahim Erkal: Restoranda garsonlukYolu restorandan geçen bir başka şarkıcı da İbrahim Erkal. Ünlü olmadan önce, 1992 yılında Tekirdağ'da bir restoranda garsonluk yapan şarkıcı o zamanlar iş arkadaşlarıyla tek göz odada kalıyor ve zor şartlarda bir hayat sürdürüyormuş. Hatta eski iş arkadaşları onun çok iyi yemek yaptığını söylüyorlar.
İbrahim Erkal: Restoranda garsonluk


Yolu restorandan geçen bir başka şarkıcı da İbrahim Erkal. Ünlü olmadan önce, 1992 yılında Tekirdağ’da bir restoranda garsonluk yapan şarkıcı o zamanlar iş arkadaşlarıyla tek göz odada kalıyor ve zor şartlarda bir hayat sürdürüyormuş. Hatta eski iş arkadaşları onun çok iyi yemek yaptığını söylüyorlar.

Irmak Ünal: İtalyan restoranında garsonlukOnu Cihan Ünal'ın Türkan Şoray'dan önceki evliliğinden olan kızı olarak tanıyoruz. Bir aralar ekranda çok sık gördüğümüz Irmak Ünal, babasının ününün ve başarısının arkasına sığınmayıp kendi ekmeğini kendi kazananlardan. Hatta bu yolda onu biz daha çok tanımıyorken bir İtalyan restoranında garsonluk yapıyormuş.
Irmak Ünal: İtalyan restoranında garsonluk


Onu Cihan Ünal’ın Türkan Şoray’dan önceki evliliğinden olan kızı olarak tanıyoruz. Bir aralar ekranda çok sık gördüğümüz Irmak Ünal, babasının ününün ve başarısının arkasına sığınmayıp kendi ekmeğini kendi kazananlardan. Hatta bu yolda onu biz daha çok tanımıyorken bir İtalyan restoranında garsonluk yapıyormuş.

James Franco: McDonald's'da satış elemanı James Franco, ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen oyuncu olma hayalleriyle üniversiteyi yarım bırakmış ve oyunculuk hayallerini gerçekleştirmek için dersler almaya başlamış. Tam bu arada ailesi ona maddi destek olmayı reddettiği için McDonald's'da gece vardiyasında çalışmaya başlayan hamburger yürekli oyuncunun o zamana kadar vejeteryan olduğunu da ekleyelim. Hatta şöyle de bir sözü var yakışıklı abimizin: "Kimse yanımda değilken McDonald's vardı."
James Franco: McDonald’s’da satış elemanı


James Franco, ailesinin tüm karşı çıkmalarına rağmen oyuncu olma hayalleriyle üniversiteyi yarım bırakmış ve oyunculuk hayallerini gerçekleştirmek için dersler almaya başlamış. Tam bu arada ailesi ona maddi destek olmayı reddettiği için McDonald’s’da gece vardiyasında çalışmaya başlayan hamburger yürekli oyuncunun o zamana kadar vejeteryan olduğunu da ekleyelim. Hatta şöyle de bir sözü var yakışıklı abimizin: “Kimse yanımda değilken McDonald’s vardı.”

Lady Gaga: Restoranda garsonluk Şimdi biz onu etten elbiseler giyerek olaylar yaratan Lady Gaga olarak biliyoruz ama asıl adı Stefani Germanotta. Lady Gaga daha 18 yaşındayken restoranlarda garson olarak çalışmaya başlamış, hatta barlarda günlüğü 50 dolardan çalıştığı bir dönem de olmuş. Ama onu tanıyanlar o zamanlarda da hayalinin bir gün sahnelere çıkmak olduğunu ve bunun için canla başla çalıştığını söylüyorlar.
Lady Gaga: Restoranda garsonluk


Şimdi biz onu etten elbiseler giyerek olaylar yaratan Lady Gaga olarak biliyoruz ama asıl adı Stefani Germanotta. Lady Gaga daha 18 yaşındayken restoranlarda garson olarak çalışmaya başlamış, hatta barlarda günlüğü 50 dolardan çalıştığı bir dönem de olmuş. Ama onu tanıyanlar o zamanlarda da hayalinin bir gün sahnelere çıkmak olduğunu ve bunun için canla başla çalıştığını söylüyorlar.

Madonna: Dunkin Donuts'ta servis elemanıEn acıklı hikaye sanırız Madonna'nın. Times Square'de yer alan Dunkin Donuts'ta çalışmış Madonna. Ama bu macerası sadece bir gün sürmüş. Çünkü Madonna aynı gün içinde bir müşterinin üzerine jöle fışkırttığı için kovulmuş. Üzücü.
Madonna: Dunkin Donuts’ta servis elemanı


En acıklı hikaye sanırız Madonna’nın. Times Square’de yer alan Dunkin Donuts’ta çalışmış Madonna. Ama bu macerası sadece bir gün sürmüş. Çünkü Madonna aynı gün içinde bir müşterinin üzerine jöle fışkırttığı için kovulmuş. Üzücü.

Sandra Bullock: BarmenlikSandra Bullock oyuncu olmak için New York'a taşındığı dönemde kirasını, faturalarını ödeyebilmek için barlarda barmenlik yapmış. Sandra Bullock bu işin onu oyunculuk alanında da beslediğini ve bu iş sayesinde farklı aksanları öğrendiğini söylüyor.
Sandra Bullock: Barmenlik


Sandra Bullock oyuncu olmak için New York’a taşındığı dönemde kirasını, faturalarını ödeyebilmek için barlarda barmenlik yapmış. Sandra Bullock bu işin onu oyunculuk alanında da beslediğini ve bu iş sayesinde farklı aksanları öğrendiğini söylüyor.

Megan Fox: Smoothie dükkanında satış elemanıGüzelliğine hayran olduğumuz Megan Fox'un da ünlü olmadan önce Brad Pitt'e benzer bir hikayesi var. Florida'da bir smoothie dükkanında çalışan Megan Fox burada dev bir muz kostümü giyip sokaklarda dolaşıyormuş :)
Megan Fox: Smoothie dükkanında satış elemanı


Güzelliğine hayran olduğumuz Megan Fox’un da ünlü olmadan önce Brad Pitt’e benzer bir hikayesi var. Florida’da bir smoothie dükkanında çalışan Megan Fox burada dev bir muz kostümü giyip sokaklarda dolaşıyormuş :)

Bonus 1: Pazarda süt reçeli satmaya başlayan Teoman KumbaracıbaşıEn son Güneşin Kızları dizisinde gördüğünüz Teoman Kumbaracıbaşı geçtiğimiz dönemde semt pazarında satmaya başladığı süt reçelleriyle gündeme gelmişti. Haberler onun dizi sektörünü protesto etmek için bu işe kalkıştığını söylese de oyuncu bu haberlere kızıyor ve sevdiği için bu işi yaptığını belirtiyor. Dizide oynadığı süre boyunca da, ramazana kadar olan 7 aylık dönemde semt pazarında kendi yaptığı süt reçellerini satan Teoman Kumbaracıbaşı Eylül ayından sonra yeniden pazara döneceğini ve bu sefer başka reçelleri de deneyeceğini söylüyor.
Bonus 1: Pazarda süt reçeli satmaya başlayan Teoman Kumbaracıbaşı


En son Güneşin Kızları dizisinde gördüğünüz Teoman Kumbaracıbaşı geçtiğimiz dönemde semt pazarında satmaya başladığı süt reçelleriyle gündeme gelmişti. Haberler onun dizi sektörünü protesto etmek için bu işe kalkıştığını söylese de oyuncu bu haberlere kızıyor ve sevdiği için bu işi yaptığını belirtiyor. Dizide oynadığı süre boyunca da, ramazana kadar olan 7 aylık dönemde semt pazarında kendi yaptığı süt reçellerini satan Teoman Kumbaracıbaşı Eylül ayından sonra yeniden pazara döneceğini ve bu sefer başka reçelleri de deneyeceğini söylüyor.

Bonus 2: Aşçılık eğitimi alıp restoran açma hayallerini erteleyen Hazal KayaOyunculuk kariyerinin zirvesindeyken bir anda ekranlardan uzaklaşan ve bu süre içinde MSA'da aşçılık kurslarına katılarak sertifikasını alan Hazal Kaya'nın gönlünde aşçılık ve restoran işletmeciliği var. Ancak hayali kendi restoranını açmak olan Hazal Kaya bunu restoran açmak istediği yerlerin uçuk kiraları ve diğer maliyetler yüzünde ertelemek zorunda kaldı. Olsun, biz bekleriz. Yolu açık olsun.
Bonus 2: Aşçılık eğitimi alıp restoran açma hayallerini erteleyen Hazal Kaya


Oyunculuk kariyerinin zirvesindeyken bir anda ekranlardan uzaklaşan ve bu süre içinde MSA’da aşçılık kurslarına katılarak sertifikasını alan Hazal Kaya’nın gönlünde aşçılık ve restoran işletmeciliği var. Ancak hayali kendi restoranını açmak olan Hazal Kaya bunu restoran açmak istediği yerlerin uçuk kiraları ve diğer maliyetler yüzünde ertelemek zorunda kaldı. Olsun, biz bekleriz. Yolu açık olsun.