Blog

Öğrenince Ufkunuzu İki Katına Çıkaran Püf Noktalar

Bir seferde çokça meyve ve sebze kesmeniz gerekiyorsa plastik saklama kaplarının arasına koymayı deneyin

Tek yapmanız gereken meyve ya da sebzeleri iki plastik saklama kabı arasına koymak ve bıçağı tek bir seferde aralarından geçirmek. Zamandan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı
Bir seferde çokça meyve ve sebze kesmeniz gerekiyorsa plastik saklama kaplarının arasına koymayı deneyin
Tek yapmanız gereken meyve ya da sebzeleri iki plastik saklama kabı arasına koymak ve bıçağı tek bir seferde aralarından geçirmek. Zamandan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı
Diş ipiyle peynir ya da pastaları eşit olarak dilimlere ayırabilirsiniz Pasta keseceksiniz ve hiçbir yerde bıçak bulamadınız diyelim. Koşun banyodan diş ipini alın, pastanın genişliğinden daha uzun bir parçayı parmaklarınıza dolayın ve pastanın üzerinden geçirin. Gerisi afiyet, şeker.
Diş ipiyle peynir ya da pastaları eşit olarak dilimlere ayırabilirsiniz


Pasta keseceksiniz ve hiçbir yerde bıçak bulamadınız diyelim. Koşun banyodan diş ipini alın, pastanın genişliğinden daha uzun bir parçayı parmaklarınıza dolayın ve pastanın üzerinden geçirin. Gerisi afiyet, şeker.

Fırın tepsinizin ızgara teli yoksa kaşık kullanın Özellikle fırında et pişiriyorsanız bu yöntem oldukça işinize yarayacak. Etin fırın tepsisine değmemesi için kullandığınız ızgara teli yerine bildiğiniz kaşıkları kullanabilirsiniz. Kaşıklar böylelikle etin kendi suyunun içinde oturmasını engelleyecek. Denemeye değer.
Fırın tepsinizin ızgara teli yoksa kaşık kullanın


Özellikle fırında et pişiriyorsanız bu yöntem oldukça işinize yarayacak. Etin fırın tepsisine değmemesi için kullandığınız ızgara teli yerine bildiğiniz kaşıkları kullanabilirsiniz. Kaşıklar böylelikle etin kendi suyunun içinde oturmasını engelleyecek. Denemeye değer.

Bir seferde çokça meyve ve sebze kesmeniz gerekiyorsa plastik saklama kaplarının arasına koymayı deneyin Tek yapmanız gereken meyve ya da sebzeleri iki plastik saklama kabı arasına koymak ve bıçağı tek bir seferde aralarından geçirmek. Zamandan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı
Bir seferde çokça meyve ve sebze kesmeniz gerekiyorsa plastik saklama kaplarının arasına koymayı deneyin


Tek yapmanız gereken meyve ya da sebzeleri iki plastik saklama kabı arasına koymak ve bıçağı tek bir seferde aralarından geçirmek. Zamandan tasarruf etmek hiç bu kadar kolay olmamıştı

pizza-tabak
Pizza kutusunu tabak olarak kullanın


Tabak kirletmeden nefis bir pizzayı mideye indirmek istiyorsanız öncelikle öğrenmeniz gereken bir pizza kutusunun bir yemek takımı yerine geçebiliyor olması. Adamlar onu da düşünmüş yani.

Pasta demişken kesilmiş ama hepsi yenmemiş bir pastayı taze olarak saklamak için ekmek ve kürdanlardan yardım alın Birkaç dilim alınmış pastayı daha uzun süre taze tutmak istiyorsanız aslında ihtiyacınız olan şey çok basit: İki dilim ekmek ve kürdanlar. Ekmekleri pastanın kesilmiş ve hava alan kısımlarına yerleştirin ve kürdanlarla sabitleyin. Böylelikle önce ekmekler sertleşecek ve bayatlayacak, pasta yine size kalacak :)
Pasta demişken kesilmiş ama hepsi yenmemiş bir pastayı taze olarak saklamak için ekmek ve kürdanlardan yardım alın


Birkaç dilim alınmış pastayı daha uzun süre taze tutmak istiyorsanız aslında ihtiyacınız olan şey çok basit: İki dilim ekmek ve kürdanlar. Ekmekleri pastanın kesilmiş ve hava alan kısımlarına yerleştirin ve kürdanlarla sabitleyin. Böylelikle önce ekmekler sertleşecek ve bayatlayacak, pasta yine size kalacak :)

Kelek çıktıysa üzülmeyin, karpuza tuz dökerek daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz Biraz deneysel kabul ediyoruz ama denenmiş, onaylanmış bir yöntem bu. Hatta Japonların bildiği tek karpuz yemek yöntemi bu. Zira tuz dökülen karpuz daha tatlı bir tada sahip oluyor. Sebebi ise aslında çok basit: Tuzun, karpuzun içindeki şeker tadıyla zıtlık yaratıp karpuzun tatlılığını daha ön plana çıkarması. Denemesi bedava.
Kelek çıktıysa üzülmeyin, karpuza tuz dökerek daha tatlı olmasını sağlayabilirsiniz


Biraz deneysel kabul ediyoruz ama denenmiş, onaylanmış bir yöntem bu. Hatta Japonların bildiği tek karpuz yemek yöntemi bu. Zira tuz dökülen karpuz daha tatlı bir tada sahip oluyor. Sebebi ise aslında çok basit: Tuzun, karpuzun içindeki şeker tadıyla zıtlık yaratıp karpuzun tatlılığını daha ön plana çıkarması. Denemesi bedava.

Oreo'ları ezerek dondurmalar, tatlılar için süslemeler yapabilirsiniz İster blenderda ezin, ister miksere koyun, isterseniz geleneksel yöntemleri kullanarak havanda ezin ya da kilitli poşete doldurup merdaneyle üzerinden geçin, fark etmez. Tatlıların içine girdiğine güzelleşen Oreo'ları ya da diğer kremalı bisküvileri bu şekilde süsleme için de kullanabilirsiniz. Üstelik çok da basit.

Oreo’ları ezerek dondurmalar, tatlılar için süslemeler yapabilirsiniz


İster blenderda ezin, ister miksere koyun, isterseniz geleneksel yöntemleri kullanarak havanda ezin ya da kilitli poşete doldurup merdaneyle üzerinden geçin, fark etmez. Tatlıların içine girdiğine güzelleşen Oreo’ları ya da diğer kremalı bisküvileri bu şekilde süsleme için de kullanabilirsiniz. Üstelik çok da basit.

Ya da cipsleri ezerek onları baharat haline getirin Standart baharatlardan çok sıkıldıysanız ve paketi açılıp yenmeyen cipsleriniz varsa onları kolayca baharat haline getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları bir poşet içine koymak ve ezmek. Sonrasında baharatlıklarınıza doldurun ve keyfini çıkarın.
Ya da cipsleri ezerek onları baharat haline getirin


Standart baharatlardan çok sıkıldıysanız ve paketi açılıp yenmeyen cipsleriniz varsa onları kolayca baharat haline getirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken onları bir poşet içine koymak ve ezmek. Sonrasında baharatlıklarınıza doldurun ve keyfini çıkarın.

Lekeleri çıkarmak için vanilya özütü kullanın Fırın ızgaralarındaki çıkmayan lekelerden şikayetçiyseniz aslında bunun mis gibi kokan bir yolu var. Yapmanız gereken ise çok basit: Fırın ızgaralarına vanilya özütü dökün ve bir bez yardımıyla ovalayın. Sonra fırını çalıştırın ve mis gibi vanilya kokusunun eve yayılmasına izin verin :)
Lekeleri çıkarmak için vanilya özütü kullanın


Fırın ızgaralarındaki çıkmayan lekelerden şikayetçiyseniz aslında bunun mis gibi kokan bir yolu var. Yapmanız gereken ise çok basit: Fırın ızgaralarına vanilya özütü dökün ve bir bez yardımıyla ovalayın. Sonra fırını çalıştırın ve mis gibi vanilya kokusunun eve yayılmasına izin verin :)

Kurabiyelerinizin daha uzun süre taze ve yumuşak kalması için sakladığınız kaba elma çekirdeği ekleyin Elinizi bol tutup çokça kurabiye yaptıysanız onu uzun zamana yayıp taze taze tüketmenin de bir yolu var. Kurabiyeleri sakladığınız kaba henüz nemli olan elmanın çekirdekli orta kısmını da ekleyin. Bu çekirdeklerin nemi kurabiyelere de geçecek ve onların daha uzun süre taze ve yumuşak olarak kalmasını sağlayacak. Yine yaşadınız kurabiye canavarları!
Kurabiyelerinizin daha uzun süre taze ve yumuşak kalması için sakladığınız kaba elma çekirdeği ekleyin


Elinizi bol tutup çokça kurabiye yaptıysanız onu uzun zamana yayıp taze taze tüketmenin de bir yolu var. Kurabiyeleri sakladığınız kaba henüz nemli olan elmanın çekirdekli orta kısmını da ekleyin. Bu çekirdeklerin nemi kurabiyelere de geçecek ve onların daha uzun süre taze ve yumuşak olarak kalmasını sağlayacak. Yine yaşadınız kurabiye canavarları!

Mışıl mışıl bir uyku için çoraplarınızın içine soğan koyun Evet kokacak farkındayız. Mümkünse yalnız uyuyorsanız yapın zaten bunu. Sabah olunca da ilk iş soğan çöpe, çoraplar kirliye, ayaklar banyoya girsin. Bunun bana yararı ne diyenlere bilimle cevap verelim: 7 bin sinir ucuna sahip ayaklarımızla temas eden soğan ayaklardaki mikropları öldürüyor, negatif iyonları çekiyor, soğandaki fosforik asit cilt yoluyla emiliyor ve sabaha kadar kanınızın temizlenmesine ve arındırılmasına, toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ertesi gün ise daha az stresli, daha mutlu bir güne uyanıyorsunuz. Kokuya rağmen bir şans vermeye değer.
Mışıl mışıl bir uyku için çoraplarınızın içine soğan koyun


Evet kokacak farkındayız. Mümkünse yalnız uyuyorsanız yapın zaten bunu. Sabah olunca da ilk iş soğan çöpe, çoraplar kirliye, ayaklar banyoya girsin. Bunun bana yararı ne diyenlere bilimle cevap verelim: 7 bin sinir ucuna sahip ayaklarımızla temas eden soğan ayaklardaki mikropları öldürüyor, negatif iyonları çekiyor, soğandaki fosforik asit cilt yoluyla emiliyor ve sabaha kadar kanınızın temizlenmesine ve arındırılmasına, toksinlerin atılmasına yardımcı oluyor. Ertesi gün ise daha az stresli, daha mutlu bir güne uyanıyorsunuz. Kokuya rağmen bir şans vermeye değer.

Dişi kırmaya gerek yok, şişe kapaklarını Macbook adaptörüyle kolayca açınDiyelim ki şişe açacağı bulamadınız. Macbook'unuz varsa o kadar parayı verdiğinize değecek bir hediyesi daha var size. Macbook şarjına bağlı adaptörü şişe kapaklarını açmak için kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.
Dişi kırmaya gerek yok, şişe kapaklarını Macbook adaptörüyle kolayca açın


Diyelim ki şişe açacağı bulamadınız. Macbook’unuz varsa o kadar parayı verdiğinize değecek bir hediyesi daha var size. Macbook şarjına bağlı adaptörü şişe kapaklarını açmak için kullanabilirsiniz. Afiyet olsun.

Dondurmanızı yumuşak olarak saklamak istiyorsanız onu kilitli poşete koyup buzluğa kaldırın Buzluktan çıkardığınız dondurmanın sertliğinin gitmesi için dakikalarca beklemekten sıkıldıysanız bu yöntem tam size göre. Kap dondurmayı bildiğiniz kilitli poşete koyun, ağzını kapatın ve dolaba öyle kaldırın. Dolaptan çıkardığınızda kaşığınız artık bükülmeyecek, oley!
Dondurmanızı yumuşak olarak saklamak istiyorsanız onu kilitli poşete koyup buzluğa kaldırın


Buzluktan çıkardığınız dondurmanın sertliğinin gitmesi için dakikalarca beklemekten sıkıldıysanız bu yöntem tam size göre. Kap dondurmayı bildiğiniz kilitli poşete koyun, ağzını kapatın ve dolaba öyle kaldırın. Dolaptan çıkardığınızda kaşığınız artık bükülmeyecek, oley!